Pasożyty u dzieci - objawy i leczenie

Czasem wystarczy, że dziecko zje niedomyty owoc albo pobawi się w brudnej piaskownicy, by zaraziło się pasożytami. Poznaj objawy i sposoby walki z pasożytami.

plac zabaw, dzieci

fot. Panthermedia

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra

Maluchy często zarażają się pasożytami przez kontakt z innymi dziećmi – na placu zabaw, w klubiku czy żłobku. Objawy zakażenia są bardzo różne: biegunka, mdłości, ból brzuszka, wysypka, wymioty, zmiana w zachowaniu, chudnięcie, osłabienie.

Namierzenie „winowajców” jest trudne i zajmuje trochę czasu. Kupkę trzeba badać przynajmniej trzy razy, co dwa dni. Zwykle leczenie obejmuje też wszystkich domowników.

Pasożyty u dzieci - owsiki

Ich jaja mogą się znajdować np. w piasku, na ręczniku albo nawet unosić się w powietrzu. W jelitach wylęgają się z nich larwy, a z tych małe białe niteczki – owsiki. Około północy samice podpełzają w okolice odbytu i składają tam jaja. Można je zobaczyć gołym okiem! Maluch drapie się i na paznokciach przenosi jaja z powrotem do buzi. Leczenie polega nie tylko na podawaniu środków przeciwko pasożytom. Trzeba dokładnie wysprzątać mieszkanie i odkazić (wyprać i wyprasować gorącym żelazkiem) wszystkie ręczniki, pościel, narzuty, pluszaki. Jaja owsików poza organizmem człowieka mogą żyć aż trzy tygodnie.

Zobacz także: Owsiki i inne pasożyty u dzieci
 

Pasożyty u dzieci - tasiemiec

Jego larwy znajdują się z niedogotowanym lub niedosmażonym mięsie zakażonego zwierzęcia. Dziecko może się też zarazić, głaszcząc zakażonego psa lub kota i wkładając rękę do buzi. Tasiemiec może nie powodować dolegliwości przez wiele lat. Jego człony czasem pojawiają się w kupce (wyglądają jak kawałki makaronu). Pasożyt zagnieżdża się w jelitach, wątrobie lub mózgu. Leczenie trwa kilka miesięcy.
 

Pasożyty u dzieci - lamblie

Dzieci zarażają się, zjadając cysty lamblii z zanieczyszczonym pokarmem lub wodą do picia. Objawy to: nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu, brak przyrostu masy ciała, złe samopoczucie, mniejsza aktywność, nadmierna senność. W przypadku zakażenia przewlekłego może dojść do zaburzeń wchłaniania. Potrzebny jest antybiotyk.
 

Pasożyty u dzieci - glista

Do zakażenia dochodzi po spożyciu pokarmu zanieczyszczonego jajami glisty, jak również poprzez brudne ręce. Jaja mogą być w ziemi lub w wodzie. Po ich połknięciu wykluwają się larwy, które w czasie wędrówki po organizmie dostają się do płuc, powodując silny kaszel w nocy. Larwy glist z odkrztuszoną wydzieliną ponownie zostają połknięte i dostają się do jelita, gdzie dojrzewają, produkują jaja i zostają wydalone podczas wypróżnienia. Objawy są być różnorodne: bóle brzucha, nudności, wymioty, wysypki, przewlekły kaszel, brak apetytu i nieprzybieranie na wadze. Glista przypomina wielką białą dżdżownicę. Czasem pojawia się w kupce lub pościeli. Leczenie trwa kilka dni.

Ból brzucha bez innych objawów to zawsze sygnał, że trzeba skontaktować się z lekarzem, bo problemem mogą być robaki u dzieci. Może być spowodowany np. infekcją układu moczowego albo alergią. Zdarza się, że jest efektem poważnej choroby, np. niedrożności jelit czy uwięźnięcia przepukliny.

Polecamy: Co powinno jeść dziecko - zobacz produkty dla niemowlaka

Joanna Machajska/"Twoje Dziecko"
Oceń artykuł  69 głosów
Drukuj Drukuj
Nick:
Opinia:

Maud2016.05.27 10:55
I was so confused about what to buy, but this makes it unrbastanddele.
Yancy2016.05.27 10:52
Kudos! What a neat way of thniikng about it.
Man1903el2016.04.07 08:40
Jesteście pewni, że to najlepsze rozwiązani? Przeprasza, ale jakoś nie jestem zbytnio przekonany do Waszych odpowiedzi. u230326 - Warto sprawdzić:
Antybiotyk2014.10.22 09:43
Antybiotyk na lamblie, czyli lambria jest bakterią? Już nie chce czytać mi się dalej tego artykułu.
asia2014.03.30 18:37
Można też, jeżeli maluch ma więcej niż 10 lat użyć gotwej mieszanki na pasożyty, np parasine, skład i działanie można znaleć np tutaj: farma-zdrowia.com
Zaklinaczka Niejadków2013.09.23 19:53
Występowanie pasożytów u dziecka może być jednym z objawów zaburzeń systemu immunologicznego. Jeśli chcesz poznać zaburzenia współistniejące oraz przyczyny osłabienia apetytu zajrzyj na dzieciniejadki.pl
Sonda
słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Jaka jest ulubiona zupa Twojego dziecka?